Репродукција најстарије српске разгледнице – разгледница “Змај”
Иван Богавчић добио је захвалницу за свој изложак репродукције најстарије српске разгледнице, послате на српском језику од стране Јована Манојловића, из Беча, 19. маја 1871. године, из редакције сатиричног часописа „Змај”, на адресу адвоката Димитрија Манојловића у Сомбор. Разгледница je…
Прочитај вишеGrand Prix награда БАЛКАНФИЛА XIX
Представљамо вам овогодишњу Grand Prix награду под називом “Азбука“, из циклуса „Ћирифити“! Балканфила XIX је у пуном јеку, а ова престижна награда симболише посвећеност филателији – не пропустите прилику да је видите уживо у наредна два дана! Аутор награде је…
Прочитај вишеНовчана упутница са кључном марком од 5 динара, 1913. година
1913. Новчана упутница са кључном марком од 5 динара. Упутница је послата из Београда примаоцу у Париз, за вредност 1000 франака. У Паризу је због доставе франкирана са 10 ц. Једна од три до сада познате упутнице са марком од…
Прочитај вишеПоштанска карта Књажества Србије
Након Указа о устројству Државног Совјета 1840, којим је одлучено да се оснује и организује поштанска служба у Србији, није било никавих нових закона о поштама све до 1843. године. Средином јануара 1843. направљена је комисија у саставу: Стеван Стојановић,…
Прочитај вишеПрепоручено писмо Београд-Њујорк, 1893. година
Препоручено писмо Београд Њујорк, 15. октобар 1893. године. Исправна тробојна франкатура: 2×5 пара, 2×10 пара, и 1×20 пара, укупно 50 пара. Долазни жиг Њујорка на полеђини.
Прочитај вишеДревни поштански путеви
Током историје, свака јака и добро организована држава имала је развијену мрежу за комуникације и транспорт. Отоманска империја, у чијем саставу је била Србија, имала је мрежу коју су чинили татари – јахачи, са великим бројем коња, мензулана, ханова и…
Прочитај вишеЛокација прве поште у Србији
Карта која открива локацију прве поште у Србији 1840. године! Занимљив детаљ са насловнице часописа Филателиста, број 280, који вас чека на нашем сајту!
Прочитај вишеПрво редовно издање поштанских марака Кнежевине Србије, 1866. година
Прво редовно издање поштанских марака Кнежевине Србије са ликом кнеза Михаила Обреновића III, тзв. “бечко штампање”. Серија марака од три вредности (10, 20 и 40 пара) штампана је у Царској државној штампарији у Бечу 1866. године, типографском штампарском техником (књиготисак)…
Прочитај вишеПисмо из поште Брзанска за Крагујевац, 1868. година
1868. Писмо са две марке 40 пара и две марке 10 пара из поште Брзанска за Крагујевац.
Прочитај вишеПисмо са жигом Студеница
20 пара београдско штампање на обичном писму из Студенице за Рашку. Жиг Студеница је један од најређих поштанских жигова класичне Србије.
Прочитај више