Пре Другог светског рата у Краљевини Југославији постојале су организације филателиста чије је интересе повезивао и усклађивао Југословенски филателистички савез. Већина сличних организација у то време уклапала се у административну поделу земље на бановине. То није био случај са филателистичком организацијом, која није одговарала тој подели нити је одражавала територијалну надлежност дирекција пошта и телеграфа. Такво стање задржало се и у првим послератним годинама. Брзо се увидело да без свеобухватне организације филателија не може стећи већу друштвену подршку, нити имати значајнију улогу, која јој иначе припада. Неколицина предратних филателистичких ентузијаста знали су да је добра организација једини прави пут којим се може обезбедити бољи статус филателије и ангажованији однос друштва према њој. Они су били иницијатори оснивања Савеза филателиста Србије.
Већ у мају 1946. године обновљен је рад Српског филателистичког друштва у Београду, које је било нека врста филателистичког континуитета са предратним Српским филателистичким клубом. Међутим, друштво је престало са радом августа исте године.
Потреба за обнављањем рада старих филателистичких друштава и оснивањем нових довела је до стварања јединствене филателистичке организације у Србији. На северу Републике већ су радила нека филателистичка друштва. Она су била претече и путоказ за обнављање филателистичке организације у Србији. Тако је филателистички клуб у Апатину, основан још 23. децембра 1945. године, радио под покровитељством културно-просветног савета, одлуком Одбора народног ослобођења Сомбора. На овом подручју у току 1946. године радила су још друштва филателиста у Суботици, Новом Саду, Вршцу, Панчеву, Старој Кањижи, Старом Бечеју, Петровграду, Кикинди и Сомбору. Она су до маја 1946. године већ окупљала преко 1.000 филателиста. Одмах по оснивању Савеза филателиста Србије, подружница „Апатин“ добила је Правила СФС и наставила свој рад у оквиру тек основаног Савеза.
У осталим местима Србије тада још нису била основана филателистичка друштва, па су филателисти Београда сами организовали своје састанке на којима су мењали марке.
Уверење о неопходности јаке филателистичке организације, која би објединила рад свих филателистичких друштава, јачало је са оснивањем нових друштава и растом броја њихових чланова. Филателисти су знали да свој филателистички интерес најбоље могу да остваре преко јаке филателистичке организације, где he својим учешћем утицати на правилан развој и напредак филателије.
Савез филателиста Србије основан је 22. августа 1948. године.